Lučištnice na hradě Houska

02.12.2022

Frau Mine je katalogový název fresky z 1. pol. 14. století, která je vymalována u točitého schodiště v kapli na hradě Houska. Ano, v té kapli, která je prý bránou do pekel nebo do jiných dimenzí, záleží, které webové stránky s fantastickým výkladem otevřete. Freska zobrazuje levorukou lučištnici, což je unikátní. Leváků je v populaci málo, navíc levorukost a levá strana obecně mívala negativní konotace. Byla jedna ruka s ďáblem. Nikdo dnes neví, co přesně ona špatně čitelná freska znázorňuje, a proto můžeme popustit uzdu fantazii...

Na Housce jsem byla jen jednou, krátce a je to hodně dávno. Přijela jsem za tmy, odjela za tmy. Byla jsem hostem na nějaké vernisáži v jiné části hradu. Víc, než do světla sálů mě to ale táhlo do šera ochozů a dolů na nádvoří. Žádný mystický zážitek blízkosti jiné dimenze se však nekonal. Přesto mi Frau Mine nedala spát. Proč? Jsem levoruká a občas si z luku vystřelím. Ona je prostě celá já.

Na úvod je třeba říct, že nástěnné malby objevené na Housce roku 1928 byly při prvním restaurování znehodnoceny doplňky a přemalbami. Degradace maleb došla tak daleko, že primárním zdrojem poznání při nové rekonstrukci byly spíše staré fotografie a popisy než malby samotné. Ze dvou historických vrstev malby je paradoxně zřetelnější ta starší z 1. pol. 14. století. Taková celoplošná výzdoba kaple neměla ve své době v Čechách obdoby a svědčí o výjimečném postavení, ambicích a kulturním rozhledu pánů z Dubé. Dvojí zobrazení archanděla Michaela má pravděpodobně posilovat autoritu pána z Dubé jako zemského soudce. V časech, kdy lidé neuměli číst slova, ale uměli číst v symbolech, nic nebylo vymalováno "jen tak."

A teď už k samotné lučištnici. Někdy se říkalo, že je to Kentaur. Nejslavnější z těchto bytostí byl Chiron, léčitel a moudrý vychovatel hrdinů, mýtický předobraz znamení Střelce, symbol nezhojitelných zranění těla i duše, oběti. Ovšem to zvíře, které možná je a možná není součástí dívčina těla na fresce, podle ocasu evidentně není kůň. A mně se zdá, že má i vlastní hlavu s čenichem a otevřenou tlamou.

1) Pokud by to dnes už sotva znatelné zvíře byl veliký pes, freska by mohla znázorňovat bohyni lovu Artemis (Dianu), které bůh stád Pan dal tři psy tak silné, že mohli zadávit lva. Že se jedná o Dianu je názor i Jakuba Víchovského ze Státního ústavu památkové péče. Prostě vidíme-li ženu s lukem, je to Diana. Klidně i v gotické hradní kapli. Lov jako cílevědomé pronásledování kořisti je v křesťanské mystice symbolem vášnivého hledání duchovních cílů. Proč pohanská bohyně v kapli míří na člověka? Možná je to chudák Aktaión, který spatřil Artemis nahou při koupeli a ona ho za to zahubila...

2) Frau Mine, "Paní láska" vystřeluje šípy lásky a proto míří na člověka. Pak by ale bylo pravděpodobnější, že je to bůh lásky, tedy mládenec a ne dívka. Přestože ani milostný výjev není pro kapli typický, přijde mi uvěřitelnější, že se na fresce z r. 1330 dívám na scénu z Románu o růži, než že vidím antickou bohyni po koupeli. Dvorská poezie si z církevních obřadů vzala možná víc, než byla ochotna připustit. Milostné lyrice jsem zde na blogu věnovala už dost řádků, tak si tady jen připomeňme 1. Jana, 4. kapitolu: "Bůh je láska. Kdo přebývá v lásce, přebývá v Bohu a Bůh v něm. Takto láska mezi námi došla naplnění, takže smíme mít smělou důvěru v soudný den - vždyť jsme na tomto světě takoví, jako je on. V lásce není žádný strach. Láska, jež došla naplnění, zahání strach pryč, neboť strach přináší muka. Kdo se však bojí, nedošel v lásce k naplnění." Až na vás bude mířit Amor, nemějte strach. Nebolí to. Většinou.

3) Ezo vysvětlení - zvíře vedle ženy je lev. Symbol slunce, síly a panování. Žena, které u nohy kráčí lev... že už jste to někde viděli? Jasně, karta Rider Waiteova Tarotu číslo 8 - Síla. Tato karta mluví o zkrocení, morální síle, odvaze. Lev na kartě symbolizuje vášeň, pudovost, tvořivou sílu, dravost, divokost. Dívka představuje ovládnutí této síly vůlí a láskou. Dívka neporazila lva tak jako Jiří draka, ona ho laskavě drbe pod bradou a mezi ušima. Ochočila své vášně, vládne jim a lev se stal zásobnicí její síly. Levá strana poukazuje na hledání útočiště v nitru (oproti pravé, která symbolizuje vnější manifestaci). Proč dívka drží v rukou natažený luk? Luk bývá symbolem životní síly. Šíp je osový symbol, jako vektor spojuje v sobě sílu i směr. Ukazuje naše zaměření. Předpokládá proražení otvoru, kterým může proniknout světlo a tudíž i myšlenka. Pronikavost ducha. Lukostřelkyně se lvem tak může symbolizovat postup při nabývání tří stavů ducha. Freska je vymalována na vnější straně točitého schodiště v kapli. Schody jsou symbolem duchovního vývoje par excellence, zde spojené ještě s pohybem po spirále. S každým zákrutem jsme tam, kde už jsme byli, jen o něco výš (nebo níž). Pochopit můžeme jen to, co už známe. 

Můj úkol na příští sezónu je jasný: zajet se podívat na Housku pěkně za světla a podívat se na Frau Mine na vlastní oči. Bez ohledu na to, jaká je "pravda" o jejím smyslu na zdi, budu jí číst jako alegorii sebe sama - jako levorukou lučištnici se lvem po boku :-)

Foto: M. Vlasák - Záhadná místa - hrad Houska - Blog iDNES.cz

© 2017 Ajky zápisník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky