Udělám z tebe milionáře

17.12.2018

Kamarádovi Hrochovi vyšla nová knížka s názvem "Udělám z tebe milionáře", která není jednoduše motivační, jak by se na první pohled podle názvu mohlo zdát. Řekla bych, že je hlavně pro ty, kteří nepotřebují být milionáři. Teda, ne že by člověk nevěděl, co s penězi, ale jaksi to není první a jediný cíl jejich snažení. Taky je to kniha pro pamětníky divokého podnikání v devadesátých a ještě i několika následujících letech.

Autor zraje jako víno, knížka se dobře čte. Třeba v autobuse, ve vaně, nebo na jiné malé místnosti :-) Lehké, úsměvné čtení. První dvě třetiny knížky se skládají z krátkých vypointovaných příběhů, jako by historek z natáčení či angažmá, jak to známe z knih a mluveného slova známých herců. Jen s rozdílem prostředí. "Udělám z tebe milionáře" je čtení ze světa barů, diskoték, restaurací a nočního života vůbec, ale jaksi z druhé strany barpultu. Hlavní hrdina provozní Viktor je stále dokola vtahován do světa velké zábavy a peněz, protože to prostě umí rozjet a majitelům vydělat slušné peníze. Než přejedete na svou zastávku nebo vystydne voda ve vaně, stihnete přečíst dva či tři střípky z pestré mozaiky byznys historek a nemusíte až do příštího otevření knihy nosit v hlavě žádný složitý děj či vývoj postav. Příhody hladce plynou jedna za druhou, myšlenky skáčou... jako když se potkají staří známí  u vína - a přesně tak tahle kniha také vznikla.

Zhruba uprostřed knížky je jedna koncentrovaně hambatá kapitola. Pozor na ni :-) Je tam tolikrát použitý jeden výraz z botaniky, že až čekáte, že stránka každou chvilkou vyklíčí. Holt i rychlé a bizarní známosti ke světu noční zábavy patří. V záhlaví je ovšem varování a citlivé duše tak mohou celou kapitolu lehce přeskočit. Někdo si jí možná po tomto avízu nalistuje a přečte jako první z knihy a vůbec to nevadí. Je to takový kolotoč (tedy první část knihy), že časová posloupnost není vůbec podstatná. Rychlá, euforická jízda, končící vystřízlivěním a těžkou hlavou. Nejen nad každým ránem a skončeným projektem, ale hlavně celkově nad svým životem - a tom je závěrečná třetina knihy, kdy tempo zvolní a je čas skládat účty. Až když Viktor dopadne na dno, počítá dny od výplaty k výplatě, pak teprve začne čas hrát roli i v příběhu. 

Po přečtení kapitoly "Jak se daří správným milionářům", tj. milionářům z tohoto polosvěta lesku a iluzí, víte naprosto jistě, co byste odpověděli na nabídku "Udělám z tebe milionáře". Epilog má trochu nezvyklých 23 stran, to aby autor dostal taky nějaký prostor pro sebe :-) (vedle vlastnoručních veselých ilustrací v knize).

Všechna jména lidí i podniků byla důsledně změněna, ale třeba italského kuchaře, kterého odláká Viktorovi nejmenovaná televize, kde pak má vlastní pořad, bych si troufla tipnout. Možná poznáte i někoho dalšího nebo svůj oblíbený podnik z mládí. Hlavně ale kniha rozkrývá praktiky gastroprovozů, které jste tušili a teď to máte černé na bílém. Po jejím přečtení uvidíte do karet obsluze, nenecháte se klamat nebo půjdete příště jinam, protože jste optimista a TAKHLE to přeci nemůžou dělat všude. V další rovině je to prostě lidský příběh, který chvíli baví, chvíli nutí k zamyšlení, ale hlavně celou dobu Viktorovi držíte place.

P.S. Knížka má vlastní stránky www.udelamztebemilionare.cz